Przychodnia Stomatologiczna
"OLIMP"

Powierz swoje zęby opiece profesjonalistów

ZOBACZ WIĘCEJ

Protetyka

 

 

ząbekLicówki

 

Licówka jest to uzupełnienie protetyczne stanowiące cienką płytkę ceramiczną, porcelanową lub kompozytową licującą przednie (przedsionkowe) powierzchnie zębów (zazwyczaj przednich) w celach estetycznych.

Wskazania do zastosowania licówek:

  • przebarwienie korony zęba
  • korekta kształtu zęba – licówka pozwala na wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba w zależności od potrzeb, dlatego można ją stosować, gdy kształt zęba jest zaburzony
  • złamanie brzegu siecznego zęba
  • zamknięcie przerw między zębami (diastemy) – dzięki licówkom można zmniejszyć lub całkowicie zamknąć przerwy między zębami

 

licówki kompozytowe

 

Obecnie zmierzamy w kierunku stomatologii minimalnie inwazyjnej z filozofią - że „mniej znaczy więcej”

 

Jak zmienić starzejący się uśmiech ?

W miarę upływu czasu, starzejemy się – brzegi sieczne zębów przednich ścierają się. Również wargi górna i dolna tracą napięcie mięśniowe. Takie warunki prowadzą do powstania starczej linii uśmiechu. Jeśli chciałbyś odmłodzić swój uśmiech przyjdź do nas, skorzystaj z osiągnięć stomatologii estetycznej. Zęby możemy wydłużyć lub skrócić stosując: estetyczne odbudowy kompozytowe, licówki lub korony protetyczne.

licówki licówki

„Pokonaj czas”

ząbekKORONA PROTETYCZNA

 

Korona protetyczna to stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba. Korony wykonuje się ze stopu metalowego licowanego ceramiką, lub korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, które wykonywane są w technologii CAD/CAM. Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego.

 

Korona protetyczna

 

Korona protetyczna

 

Przed i po zabiegu:

Korona protetyczna

 

ząbekMost protetyczny

 

Most protetyczny to uzupełnienie protetyczne stałe mające na celu uzupełnienie braku zębów. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych przęsłem (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby.

Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony (zacementowany). Most protetyczny może być wykonany ze stopów metali i licowany ceramiką. Wykonuje się także mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką (tzw. mosty pełnoceramiczne).

Zalety:

  • most to uzupełnienie protetyczne cementowane na stale, nie trzeba go wkładać i wyjmować np. do mycia tak jak protezy zębowe, jest bardzo komfortowy w użytkowaniu

Wady::

  • konieczność szlifowania zębów filarowych

Most pełnoceramiczny

Most pełnoceramiczny Most na podbudowie metalowej

 

Most na implantach

Most na implantach

 

Most na podbudowie metalowej

Most na podbudowie metalowej
ząbekProtezy ruchome

 

Protezy ruchome dzielimy na:

  • całkowite – stosowane w bezzębiu, odbudowujące całe uzębienie,
  • częściowe – stosowane w częściowych brakach uzębienia, odbudowujące braki w łuku zębowym

Protezy ruchome mogą być wykonane z akrylu - składają się z płyty obejmującej wyrostki zębodołowe i podniebienie twarde

Zdjęcie protezy akrylowej

Zdjecie protezy akrylowej

lub ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa. Zaletą protezy szkieletowej jest to że nie osiada i nie uciska dziąsła oraz to ze można ograniczyć jej zasięg, dzięki czemu jest łatwiej akceptowana przez pacjentów, pozwala na lepsze odczuwanie smaków podczas jedzenia.

Zdjęcie protezy szkieletowej

Zdjecie protezy szkieletowej

 

Protezy elastyczne FJP

Stanowią alternatywę do protez akrylowych. Do zalet można zaliczyć wysoką estetykę, którą osiągnięto przez brak widocznych klamer. Materiał FJP na którym pracujemy jest idealny dla osób uczulonych na monomer resztkowy akrylu. Protezy te polecane są pacjentom, którzy mają tendencję do łamania protez.

zdjęcie protezy elastycznej FJP

 

ząbekCAD/CAM

 

Technologia Cad/Cam poszerza zakres zastosowań stomatologii odtwórczej. Trójwymiarowy wycisk (skan) opracowanego zęba za pomocą kamery zewnątrzustnej przenosimy do komputera.

Program komputerowy wirtualnie projektuje planowane uzupełnienie protetyczne pełnoceramiczne.

Technologia Cad/Cam

 

Drugi element systemu, cyfrowa frezarka wykonuje zaplanowane uzupełnienie protetyczne w czasie kilkunastu minut z dokładnością 25 mikronów.

Zdjęcia frezarki:

cadcam cadcam cadcam

 

System frezując rekonstrukcję protetyczną uwzględnia objętość tkanek miękkich . W systemie cad/cam możemy wykonać : Korony, mosty wielopunktowe, endokorony, inlay onlay.

cadcam cadcam